طراحی وب سایت تک صفحه‌ای - SPA

اپلیکیشن‌ تکصفحه‌ای (SPA) به برنامه‌ تحت وبی گفته می‌شود که در ساخت آن‌ عمدتا از زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت(JavaScript) ، Ajax و تکنولوژی HTML5استفاده می‌گردد. این ‌گونه از طراحی وبسایت به‌منظور فراهم آوردن تجربه‌ی کاربری بهینه و سریع انجام می‌شود. یک وب سایت تک صفحه‌ای امکان جهت‌یابی و دسترسی به منابع اطلاعاتی را بدون نیاز به ترک صفحه‌ی فعلی ممکن می‌سازد. در یک برنامه ‌SPA فرآیند ارسال و تحلیل محتوا توسط یک وب سرویس و فرآیند دریافت محتوای صفحات توسط تکنولوژی ای‌جکس انجام می‌شود و در مقایسه با وبسایت های معمولی نحوه‌ی دریافت و نمایش اطلاعات به کاربر از سرعت بالایی برخوردار است. به‌طور کلی هدف از ساخت برنامه‌های تک‌صفحه‌ای در مرورگرهای تحت وب، امکان فراهم آوردن تجربه کاربری مشابه به برنامه‌های کامپیوترهای رومیزی می‌باشد.

موارد کاربرد

موارد کاربرد وبسایت تکصفحه‌ای مشابه به وسایت‌های معمولی می‌باشد، با این‌حال این روش ساخت وبسایت عمدتا در پیاده‌سازی برنامه‌هایی استفاده می‌شود که جهت دریافت و تحلیل اطلاعات دارای تعامل مستمر با کاربران برنامه می‌باشند. برای نمونه، طراحی تکصفحه‌ای گزینه‌ای مناسب برای پیاده سازی پنل مدیریت وبسایت‌هایی‌ست که جهت تحلیل و دریافت اطلاعات از یک وب سرویس استفاده می‌نمایند.

وبسایت تکصفحه‌ای و سئو

با توجه به این‌که در ساخت وب سایت‌های تکصفحه‌ای از زبان JavaScript استفاده می‌گردد و روبوت‌های موتورهای جستجو در هنگام آنالیز صفحات کدهای جاوااسکریپت را اجرا نمی‌کنند، طراحی این وبسایت‌ها بایستی به شکلی صورت گیرد که موتور‌های جستجو از امکان آنالیز صفحات وبسایت برخوردار گردند. موتور جستجو‌ی گوگل، جهت بهینه‌سازی وبسایت تک‌صفحه‌ای برخی از رهنمود‌‌ها را پیشنهاد می‌نماید که با پیروی از آن، صفحات برنامه در پایگاه داده این موتور جستجو ایندکس گردیده و در هنگام انجام جستجو به کاربر نمایش داده می‌شوند.

پروسه‌ی پیاده سازی SPA

htmlpack در طراحی و پیاده سازی برنامه‌های کاربردی تکصفحه‌ای از طیف گسترده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی، تکنیک‌های معماری اپلیکیشن تحت وب و چارچوب‌های نرم‌افزاری استفاده می‌نماید. در لیست زیر به برخی از این زبان‌ها و چارچوب‌های نرم‌افزاری اشاره گردیده است:

HTMLPACK علاوه بر ساخت وبسایت تکصفحه‌ای، خدمات پیاده‌سازی وب سرویس های تحت وب را نیز به مشتریان خود ارائه می‌نماید.