راهنمای جهت‌یابی در وب سایت

 • پرسش‌های متداول

 • درباره htmlpack

 • راهنمای ثبت پروژه طراحی وب سایت

  • دانشنامه طراحی وب
   • مقالات
    • HTLM5

     HTML5 نسخه پنجم زبان ابر‌متن نویسی HTML است که از آن به‌منظور تعریف و نمایش محتوا و طراحی وب سایت پیشرفته در وب جهان‌شمول ،به عنوان تکنولوژی هسته‌ای اینترنت استفاده می‌شود. HTML5 به همراه زبان استایل‌نویسی CSS3 دو تکنولوزی اخیر معرفی شده توسط کنسرسیوم وب جهان‌شمول برای طراحی وب سایت‌ حرفه‌ای محسوب می‌گردند.

    • CSS3

     CSS3 نسخه سوم زبان استایل‌نویسی CSS است. این نسخه ویژگی‌های متفاوت و پیشرفته‌تری را در مقایسه با نسخه‌های پیشین ارائه نموده و قابلت‌های استایل‌نویسی اسناد را از لحاظ گرافیکی به نحوه چشمگیری ارتقاء بخشیده‌است. ماژول Media Queries زبان CSS3 امکان استایل‌نویسی اسناد، با توجه به سایز نمایشگر دستگاه‌های مختلف را فراهم می‌آورد. استفاده از این تکنیک اغلب با عنوان طراحی وب سایت پاسخگو شناخته می‌شود.

    • دروپال

     دروپال یک سیستم مدیریت محتوا قدرتمند تحت‌وب است که با استفاده از زبان PHP ایجاد شده و تحت لیسانس GNU General Public License انتشار یافته‌است. این سیستم دارای متن باز بوده و قابلیت‌های آن توسط بیش از ۶۳۰،۰۰۰ توسعه دهنده وب گسترش یافته‌است. پروژه دروپال از اصول ماژولار-محور بودن، پیروی از استانداردهای وب، همکاری، راحتی در استفاده و عملگرا بودن پیروی می‌کند. دروپال به دلیل داشتن چندین API گسترده به منظور انتشار، مدیریت و نگهداری محتوا به عنوان یک چارچوب نرم‌افزاری تحت وب نیز شناخته می‌شود.

    • انتقال وضعیت بازنما (REST)

     انتقال وضعیت بازنما (به انگیسی: Representational State Transfer) یک انتزاع از معماری وب گسترده جهانی است. به تعریفی دقیقتر REST یک سبک معماری متشکل از مجموعه‌ای هماهنگ از محدودیت‌های ساختاری به کار رفته در اجزاء, رابط‌ها و المان‌های اطلاعاتی در یک سیستم ابر‌رسانه ای‌ست. REST به منظور تمرکز بر روی نقش اجزاء, محدودیت‌های اعمال شده بر روی نحوه‌ی تعامل آن‌ها با دیگر اجزاء و همچنین نوع تعبیر آنها از المان‌های اطلاعاتی کلیدی, از جزئیات پیاده‌سازی اجزاء و قواعد پروتکل چشم‌پوشی می‌کند.

    • زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت

     جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت‌نویسی مبتنی بر کهن الگو , شی گرا، دینامیک و همه منظوره است که دارای تابع‌های کلاس اول می‌باشد. این زبان با نام رسمی ECMAScript استاندارد سازی شده و در مرورگرها به منظور فراهم آوردن امکان ایجاد واسط های کاربری پیشرفته و وبسایت های دینامیک پیاده سازی گردیده است. این ویژگی از لحاظ برنامه نویسی امکان دسترسی به تمامی المان‌های اسناد در محیط میزبان را ممکن می‌سازد.

    • وردپرس

     وردپرس یک نرم‌افزار بلاگ‌دهی تحت وب متن‌باز و همچنین یک سامانه مدیریت محتوا دینامیک است که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP ایجاد شده و قابلیت ثبت اطلاعات در پایگاه داده MySQL را دارا می باشد. WordPress در حال حاضر بیش از ۱۵٪ از وب سایت های برتر در اینترنت را مدیریت می کند و با وجود قابلیت‌های هسته‌ای بلاگ دهی به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزار‌های طراحی وب سایت نیز شناخته می‌شود.

    • طراحی سایت

     طراحی وب سایت – که ازآن با نام های وب دیزاین، طراحی سایت و طراحی وب نیز یاد می‌شود – اصطلاحی کلی برای اشاره به پروسه طراحی و ساخت صفحات وب استاتیک و دینامیک و امر پیاده‌سازی و نگهداری این صفحات است.

    • جی کوئری

     جی کوئری (jQuery) یک کتابخانه مدل شیءگرای سند (Document Object Model) و ای‌جکس (Ajax) است که توسط زبان برنامه‌نویسی جاوااسکریپت توسعه یافته است. جی کوئری محبوب‌ترین کتابخانه جاوااسکریپت و یکی از پراستفاده‌ترین ابزارها در پروسه طراحی وب سایت و ساخت صفحاتِ وبِ دینامیک محسوب می‌گردد.

    • بهینه سازی وب سایت (سئو)

     بهینه سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) – که از آن با نام سئو (SEO) و بهینه‌ سازی وبسایت نیز یاد می‌شود – یکی از تکنیک‌های طراحی وب سایت است که در آن حضور یک وب سایت در نتایج جستجوی رایگان موتور های جستجو در اولویت قرار داده می‌شود. از منظر بازاریابی و تجارت اینترنتی، استفاده از سئو به عنوان یکی از تکنیک‌های بازاریابی باعث افزایش ترافیک یک وب سایت از طریق نتایج جستجوی موتور های جستجو می‌گردد.

    • ای جکس (Ajax)

     ای جکس (AJAX) یک تکنولوژی ناهمگام (Asynchronous) است که با تلفیق تکنولوژی‌های موجود از جمله HTML , XML , JSON و شی XMLHttpRequest زبان جاوااسکریپت امکان ایجاد وب سایت‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی دینامیک را فراهم می‌آورد. این تکنیک بدون نیاز به refresh نمودن مرورگر و با استفاده از افعال پروتکل HTTP قابلیت تغییر محتوای اسناد و تعامل با سرور را فراهم می‌آورد.

    • طراحی وب سایت پاسخگو

     تکنیک طراحی وب پاسخگو - که از آن با نام‌های طراحی سایت واکنش گرا و طراحی رسپانسیو نیز یاد می‌شود - تکنیکی‌ست که با آسان نمودن مشاهده عناصر بصری و خواندن محتوا و تسهیل در جهت‌یابی در برنامه، امکان ایجاد تجربه بصری بهینه در طیف گسترده‌ای از وسایل (از جمله مانیتورهای کامپیوترهای رومیزی و تلفن های همراه) را فراهم می‌سازد. یک وب سایت ایجاد شده توسط این تکنیک طراحی وب سایت با استفاده از المان‌های و واحد‌های سیال، تصاویر انعطاف‌پذیر و ماژول مدیا‌کوئریز (Media Queries) زبان استایل‌نویسی CSS3، طرح‌بندی سند را با توجه ویژگی‌های وسیله نمایش‌دهنده تنظیم می‌نماید. در طی این نوع طراحی دستگاه‌های تلفن همراه در اولویت قرار داده شده و با استفاده از تکنیک‌های ارتقاء پیشرونده (Progressive Enhancement) امکانات موجود در آن‌ها به منظور فراهم‌آوردن تجربه کاربری بهتر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

    • طراحی وب سایت تک صفحه‌ای

     برنامه تک صفحه‌ای (Single Page Application یا SPA) که با نام واسط کاربری تک صفحه‌ای (Single Page Interface یا SPI) نیز شناخته می‌شود، نوعی وب سایت یا برنامه‌ی دینامیک است که در آن برنامه تنها در یک صفحه گنجانده می‌شود. هدف از طراحی وب سایت تک‌صفحه‌ای فراهم‌آوردن تجربه کاربری روان و بهینه می‌باشد. در پروسه طراحی وب سایت تک‌صفحه‌ای اعمال ارسال و تحلیل اطلاعات و مدیریت کاربران توسط یک وب‌سرویس انجام می‌گیرد و اپلیکیشن تک صفحه‌ای نقش یک واسط را بر عهده دارد. در یک وب سایت تک صفحه‌ای تمامی کدهای برنامه تنها توسط یک درخواست بارگذاری شده و منابع اطلاعاتی ضروری در پاسخ به تعامل کاربر به صورت دینامیک از سمت سرور دریافت گردیده و به صفحه فعلی افزوده می‌شود. در طی این فرایند، صفحه‌ای مجددا بارگذاری نمی‌گردد.

    • لاراول (Laravel)

    • بکبن . جی اس (Backbone.js)

     بکبن (Backbone) یک فریم‌ورک متن باز زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت (JavaScript) است که مناسب برای طراحی وب سایت و برنامه های تحت وب تک‌صفحه‌ای می‌باشد که از یک وب سرویس جیسون تغذیه می‌نمایند. بکبون در مقایسه با سایر فریم‌ورک های طراحی اپلیکیشن های تک صفحه‌‌ای بسیار کم حجم و سریع می‌باشد.

    • کافی‌اسکریپت

     کافی‌اسکریپت (CoffeeScript) یک زیان برنامه نویسی است که به زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت ترجمه می‌شود و در پروسه طراحی وب سایت قابل استفاده می‌باشد. هدف از طراحی این زبان برنامه نویسی که اصطلاحا از آن به عنوان یک شکر نحوی (Syntactic Sugar) یاد می‌شود ارتقاء سطح خوانایی و موجز بودن کدهای جاوااسکریپت بوده است. در ساخت این زبان برنامه نویسی از زبان‌های برنامه نویسی روبی، پایتان و هسکل الهام گرفته شده است.

    • ند.جی‌اس (Node.js)

     ند.جی‌اس (Node.js) یک محیط اجرای برنامه‌‌ و یک وب سرور چند‌سکوئی (cross-platform) با متن باز (open-source) است . محیط Node.js به‌منظور اجرای اپلیکیشن‌ های ایجاد شده توسط زبان برنامه‌نویسی جاوااسکرپپت (JavaScript) و یا دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی که به ‌‌ جاوااسکرپپت ترجمه می‌گردند - مانند زبان برنامه‌نویسی کافی‌اسکریپت (CoffeeScript) و مایکروسافت تایپ‌اسکریپت (Microsoft TypeScript) - مورد استفاده قرار می‌گیرد.

    • اکسپرس . جی‌اس (Express.js)

     اکسپرس یک فریم‌ورک‌ پلتفرم Node.js است که از آن در پروسه طراحی و پیاده سازی وب سایت و وب سرویس استفاده می‌گردد. این فریم‌ورک یکی از محبوبترین پکیج‌های نرم افزاری پلتفرم نود جی‌اس محسوب می‌گردد.

    • برازریفای (Browserify.js)

     برازریفای (Broswerify) یک پکیج ساخته شده برای سکوی Node.js است. این ابزار امکان استفاده از پکیج‌های فریم ورک نود جی اس را در محیط مرورگر ممکن می‌سازد.

    • D3.js

     d3 یک کتابخانه کد جاوا اسکریپت است که از آن به منظور ایجاد صفحات وب محتوا-محور استفاده می‌گردد. این کتابخانه کد که دارای واسط‌های برنامه نویسی مشابه به کتابخانه کد jQuery می‌باشد از تکنولوژی‌های SVG ، HTML و CSS3 به منظور نمایش اطلاعات استفاده می‌نماید.

    • اکما اسکریپت ۲۰۱۵ (ECMAScript 2015)

     اکمااسکریپت ۲۰۱۵ (ECMAScript 2015) که به‌طور غیر رسمی از آن با نام‌ اکمااسکریپت ۶ (ES6 یا ECMAScript 6) نیز یاد می‌شود، نسخه ششم استاندارد زبان برنامه نویسی جاوا‌اسکریپت است. این نسخه آخرین استاندارد منتشر شده برای این زبان پس از انتشار استاندارد ECMAScript 5.1 در ژوئن ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.

    • لومن - Lumen

     لومن (Lumen) یک میکروفریم‌ورک PHP است که توسط توسعه‌دهندگان چارچوب نرم‌افزاری لاراول توسعه و نگهداری می‌گردد. این فریم‌ورک نسخه کم‌حجم‌تر فریم‌ورک لاراول محسوب می‌گردد و جهت عملکرد از برخی از ماژول‌های لاراول استفاده می‌نماید.

    • ری‌اَکت جی اس (React.js)

     ری‌اَکت (React) یک کتابخانه کد متن بازِ ایجاد شده توسط زبان برنامه نویسی جاوااسکریت است. این کتابخانه به منظور پیاده سازی واسط‌های کاربری (User Interface) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

    • تایپ اسکریپت (TypeScript)

     تایپ‌اسکریت یک زبان برنامه نویسی اصطلاحا ابرمجموعه و متن باز برای زبان برنامه نویسی جاوااسکرپت است. این زبان توسط کمپانی مایکروسافت توسعه یافته و تحت لیسانس اُپن‌ وب انتشار می‌گردد. کدهای نوشته شده توسط این زبان توسط یک کامپایلر به جاوااسکریپت ترجمه می‌گردد.